Pred nami je slovenski kulturni praznik – Prešernov dan, edini slovenski državni praznik, ki ga pišemo z veliko začetnico. Praznujemo ga 8. februarja, in sicer na obletnico smrti največjega slovenskega pesnika, dr. Franceta Prešerna, ki je svoje prvo znanje nabiral v ribniški šoli.
Postati kulturen, ostati kulturen, razvijati kulturo v sebi, v svojem ožjem in širšem okolju, je pomembno poslanstvo vsakega odraslega. To je prav gotovo nekaj, kar ni povsem samoumevno ali pride kar samo po sebi. V vrtcu se sicer vsakodnevno odvija ogromno dejavnosti, s katerimi spodbujamo razvoj tovrstnih kompetenc, a ravno praznik slovenske kulture nam predstavlja še posebej velik izziv, tako za otroke kot tudi odrasle.
Zato Prešernov dan posvečamo vsem otrokom saj skupaj ustvarjamo in na svoj lasten način doživljamo ter sprejemamo umetnost, ki se nas dotakne skozi besedo, glasbo, svetlobo ali barve na naših likovnih izdelkih, izraznem plesu …
Ta veseli dan kulture se je odvijal po posameznih enotah, kjer so program oblikovali različno, predvsem izhajajoč iz aktualnosti samega okolja. V enoti Živ žav so predstavili kulturo preko zgodbe »Volk in sedem kozličkov«, ki so jo obogatili tako s solističnimi vložki otrok kot tudi glasbeno spremljavo in različnimi deklamacijami. V enoti Ringa raja so pričeli z aktivnostmi že dan pred samo prireditvijo in izkoristili priložnosti za zamenjavo igralnic ob jutranjih krogih. Vsebino prireditve pa so popestrili s plesom Urške in Povodnega moža, z mini koncertom flavte, klavirja in citer ter otroškimi deklamacijami. Otroci in odrasli enote Mehurček so kulturno prireditev začrtali na temo spoznavanja življenja naše celjanke Alme Karlin in fotografa Pelikana, kjer so dodali tudi umetnije otrok. V enoti Iskrica sta otroke popeljala skozi kulturo njihova osrednja lika, miška in zajček, ki jih spremljata že vse od jeseni. Pridružil pa se jim je tudi sam France Prešeren, ki si je z velikim navdušenjem ogledal nastope vseh skupin, od malčkov pa vse do predšolskih. Predstavili so vse od plesa do deklamacij.
V vseh enotah so seveda uvodoma prisluhnili naši himni Zdravljica, ki je zadonela v različnih verzijah, od predvajane do solistične točke otrok. Ustvarjalno dopoldne pa so zaključili z ogledom galerije umetniških izdelkov ali predstavitve simbolov naše države Slovenije.
Tako otroci kot tudi odrasli vam želimo prijeten kulturni praznik in aktivno kulturno leto, ki je pred nami.
Zapisala: Mateja Obrez, ravnateljica